Certyfikacja instalacji (systemów) przeciwpożarowych
Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nakłada obowiązki na władających budynkiem, obiektem budowlanym w zakresie ich zabezpieczenia przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem. W związku z powyższym właściciel, zarządca lub użytkownik ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych.
Do podstawowych zobowiązań władającego danym obiektem budowlanym w zakresie zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, należą m.in:
- przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;
- wyposażenie budynku, obiektu budowlanego w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
- zapewnienie konserwacji oraz napraw urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;
- przygotowanie budynku, obiektu budowlanego do prowadzenia akcji ratowniczej.
CNBOP-PIB prowadząc od lat certyfikację wyrobów i dopuszczając te wyroby do użytkowania w ochronie przeciwpożarowej, kieruje swoją ofertę certyfikacji instalacji (systemów) przeciwpożarowych do właścicieli, zarządców oraz innych uprawnionych użytkowników budynków lub obiektów budowlanych.
Certyfikacja instalacji (systemów) przeciwpożarowych w obiektach budowlanych stanowi potwierdzenie skuteczności i niezawodności zastosowanego zabezpieczenia przeciwpożarowego, z uwagi na potrzebę zapewnienia najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
Głównym celem certyfikacji, a zarazem korzyścią jest zapewnienie zaufania wszystkim zainteresowanym stronom (właściciel, ubezpieczyciel, Państwowa Straż Pożarna), że dostarczony system technicznego zabezpieczenia przeciwpożarowego spełnia wyspecyfikowane wymagania, a certyfikowane przez nas wyroby zostały poprawnie i z najwyższą starannością zaprojektowane, zainstalowane i są utrzymywane (serwisowane i konserwowane).
Proces certyfikacji instalacji przeciwpożarowej w obiekcie budowlanym obejmuje następujące etapy:
I. Weryfikację i ocenę dokumentacji projektowej instalacji przeciwpożarowej
II. Weryfikację i ocenę wykonania oraz prawidłowego działania instalacji przeciwpożarowej w obiekcie
III. Weryfikację i ocenę eksploatacji instalacji przeciwpożarowej w obiekcie
Certyfikat instalacji wydawany jest bezterminowo. Warunkiem utrzymania bezterminowości certyfikatu jest prowadzenie prawidłowej konserwacji (działania prewencyjne i naprawcze) oraz obsługi systemu poprzez przeszkolony personel.