III konferencja naukowa pt. Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pojazdów elektrycznych, ich punktów i stacji ładowania, rozwiązań inteligentnego domu
Komunikat nr 4
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy wraz ze współorganizatorami i partnerami zaprasza do udziału w III międzynarodowej konferencji naukowej pt. Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pojazdów elektrycznych, ich punktów i stacji ładowania, rozwiązań inteligentnego domu, która odbędzie się w dniu 28.11.2024 roku w siedzibie Instytutu.
Cykl konferencji od samego początku, w zamyśle jego organizatorów i partnerów, ma stwarzać okazję do prezentacji i upowszechniania aktualnych wyników badań, informacji, przeglądu wiedzy i rozwiązań, a także wymiany poglądów i doświadczeń różnych środowisk zainteresowanych bezpieczeństwem pożarowym intensywnie rozwijających się nowych technologii.
Trzecia edycja wydarzenia poruszy tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa pożarowego źródeł energii, baterii elektrycznych, magazynów energii, a także nowych rozwiązań w ochronie przeciwpożarowej i ratownictwie. Nie zabraknie też kwestii przyszłości i szerszego zastosowania rozwiązań robotycznych oraz sztucznej inteligencji. W konferencji przewidziano wystąpienia zaproszonych prelegentów, a także dyskusję, która ma sprzyjać formułowaniu wniosków, identyfikowaniu potrzeb i zaproponowaniu działań mających na celu ograniczanie zagrożeń pożarowych powodowanych przez baterie elektryczne stosowane w urządzeniach, pojazdach elektrycznych i instalacjach odnawialnych źródeł energii. Podjęta będzie także tematyka magazynowania energii w kontekście bezpieczeństwa pożarowego, toczących się prac nad wytycznymi w tym zakresie, a także wykorzystania nowych rozwiązań i technologii w ochronie przeciwpożarowej i ratownictwie.
Szczegółowy zakres Konferencji obejmuje następujące zagadnienia:
- robotyka i sztuczna inteligencja w ochronie przeciwpożarowej;
- bezpieczeństwo nowych technologii;
- identyfikacja i ocena zagrożeń powodowanych przez nowe technologie;
- kluczowe czynniki wpływające na bezpieczeństwo użytkowania magazynów energii;
- zabezpieczenia przeciwpożarowe, fizyczne i chemiczne na poziomie ogniw baterii;
- systemy zarządzania bateriami (np. BMS, TMS);
- urządzenia, pojazdy elektryczne i instalacje OZE wyposażone w baterie elektryczne jako potencjalne zagrożenie pożarem;
- wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla obiektów budowlanych, wyposażonych w instalacje OZE z magazynowaniem energii elektrycznej, przeznaczonych do parkowania i ładowania pojazdów elektrycznych;
- bezpieczeństwo pożarowe magazynów energii;
- nowe rozwiązania i technologie w ochronie przeciwpożarowej;
- prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych podczas zdarzeń z udziałem baterii elektrycznych, magazynów energii.
Konferencja adresowana jest do producentów, projektantów i instalatorów, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych PSP, specjalistów i rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, zarządców, użytkowników i właścicieli obiektów budowlanych, a także innych osób zainteresowanych powyższą tematyką.
Postęp technologiczny oraz coraz bardziej ambitne cele klimatyczne przyjmowane na poziomie europejskim i światowym wpływają na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i elektromobilności. Pojazdy elektryczne, a także odnawialne źródła energii wykorzystują coraz powszechniej do magazynowania energii baterie elektrochemiczne – tzw. baterie elektryczne. Bezpieczne użytkowanie baterii elektrycznych stosowanych w urządzeniach, pojazdach elektrycznych i instalacjach odnawialnych źródeł energii wymaga utrzymania ich ogniw w określonych warunkach, w tym w wymaganych przedziałach napięcia i temperatury. Utrata kontroli nad zwiększaniem się temperatury ogniw, ich nadmierne rozładowanie, a także przeładowanie to tylko wybrane przypadki, które mogą doprowadzić do pożaru baterii i urządzenia, które ona zasila.
Pożar baterii cechuje się dużą dynamiką rozwoju oraz intensywnym wydzielaniem się dymu i gazów pożarowych. Przedmiot konferencji wpisuje się więc w rynkową potrzebę przeprowadzenia szerszej dyskusji o obszarach wymagających uwagi, poprawie warunków ochrony przeciwpożarowej baterii elektrycznych oraz metodach prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas zdarzeń z ich udziałem. Wybór tej tematyki podyktowany jest również koniecznością podjęcia debat i działań w odniesieniu do nowych technologii – ich bezpieczeństwa oraz możliwości ich wykorzystania, także w ochronie przeciwpożarowej. Ochrona przeciwpożarowa wymaga bowiem dostosowywania jej do zagrożeń związanych z tworzeniem i wdrażaniem nowych technologii – zarówno zupełnie nowych, jak i ewolucji już tych znanych. Wspomniane nowe technologie i rozwiązania, w tym sztuczna inteligencja, stanowią nie tylko wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, ale również szanse na wykorzystanie ich na rzecz poprawy bezpieczeństwa pożarowego.
W trakcie konferencji głos zabiorą m.in.: przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, uczelni wyższych, firm ubezpieczeniowych, producenci, zaproszeni specjaliści i eksperci, którzy w swoich wystąpieniach poruszą wybrane zagadnienia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego nowych technologii.
Dodatkowo podczas III międzynarodowej konferencji naukowej pt. Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pojazdów elektrycznych, ich punktów i stacji ładowania, rozwiązań inteligentnego domu, nawiązując do historii ochrony przeciwpożarowej odbędzie się prezentacja nowej pozycji wydawniczej pt. Józef Tuliszkowski. Człowiek, dzieło i jego rezonans poświęconej patronowi Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego, której dokona jej autor st. bryg. w st. spocz. mgr inż. Paweł Rochala. To pierwsza tak obszerna i wyczerpująca publikacja przedstawiająca życiorys patrona CNBOP-PIB. Na ponad sześciuset stronach Paweł Rochala zebrał dorobek jednego z pionierów pożarnictwa w Polsce, postaci, która do dziś jest inspiracją i wzorem dla kolejnych pokoleń strażaków. Autor starał się opisać życie Józefa Tuliszkowskiego na szerokim tle historycznym, dzięki czemu czytelnik poznaje realia czasów zaborów i odrodzenia Polski. Mamy przekonanie, iż takie połączenie wizji ochrony przeciwpożarowej formułowanych przez Józefa Tuliszkowskiego w przeszłości z aktualnymi badaniami i dyskusją dotyczącą wykorzystania i bezpieczeństwa nowych technologii będzie ciekawym zestawieniem tego, co się wydarzyło z tym, co w ochronie przeciwpożarowej dopiero się wydarzy.
W październiku 2023 roku w siedzibie CNBOP-PIB odbyła się I konferencja z cyklu, natomiast w czerwcu 2024 II konferencja. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi pod adresem https://www.cnbop.pl/pl/konferencje-bnt materiałami, wśród których znajdują się obszerne raporty z konferencji zawierające streszczenia tematyki, dyskusji, wnioski i postulaty – dostępne w językach polskim i angielskim).
Organizator:
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy
Współorganizatorzy:
Akademia Pożarnicza
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej
im. Jarosława Dąbrowskiego
Institut für Feuerwehr- und Rettungstechnologie (IFR) der Feuerwehr Dortmund
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
PZU LAB SA
European Fire Safety Alliance
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych
i Sprzętu Ratowniczego
Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii PIME
Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
Komitet naukowy:
Przewodniczący komitetu naukowego: st. bryg. dr hab. inż. Jacek ZBOINA
prof. dr hab. Bernard WIŚNIEWSKI
prof. dr hab. Robert SOCHA
prof. dr hab. Katarzyna CHRUZIK
dr hab. Maria ZIELECKA, prof. Instytutu (CNBOP-PIB)
dr hab. Andrzej CZUPRYŃSKI prof. AWSB
dr hab. Zdzisława DACKO-PIKIEWICZ, prof. AWSB
dr Karol KUJAWA, prof. AWSB
dr hab. Paweł LUBIEWSKI, prof. AWSB
dr hab. Tomasz SAFJANSKI, prof. AWSB
dr hab. Jarosław STRUNIAWSKI
dr hab. inż. Norbert GRZESIK, prof. WAT
nadbryg. dr inż. Mariusz FELTYNOWSKI
st. bryg. dr inż. Tomasz KLIMCZAK, prof. uczelni (Apoż)
st. bryg. dr hab. inż. Adam KRASUSKI, prof. uczelni (Apoż)
dr inż. Sylwia PRATZLER-WANCZURA
st. bryg. dr inż. Paweł JANIK
dr inż. Waldemar JASKÓŁOWSKI
dr inż. Jacek ROGUSKI, prof. instytutu (CNBOP-PIB)
dr Monika WYSZOMIRSKA
dr inż. Michał CHMIEL
dr inż. Tomasz POPIELARCZYK
dr inż. Jarosław TĘPIŃSKI
ppłk dr inż. Michał JASZTAL
st. bryg. mgr inż. Daniel MAŁOZIĘĆ
st. bryg. mgr inż. Michał GIGOŁA
st. bryg. mgr inż. Andrzej ZAJĄCZKOWSKI
st. bryg. w st. spocz. mgr inż. Krzysztof BISKUP
mł. bryg. mgr inż. Wojciech KLAPSA
mgr inż. Michał PIETRZAK
mgr Marta IWAŃSKA
nadbryg. Artur GONERA
kpt. Grzegorz TRZECIAK
Krzysztof DĄBROWSKI
Maciej MAZUR
Skład komitetu organizacyjnego:
Przewodniczący komitetu organizacyjnego: mgr Ilona MASNA
dr inż. Jacek Roguski, prof. instytutu (CNBOP-PIB)
dr inż. Jarosław TĘPIŃSKI
dr inż. Tomasz POPIELARCZYK
dr inż. Michał CHMIEL
mgr Monika SZYMCZAK
mgr Anna GOŁĄB
mgr Dorota GAJOWNIK
mgr Katarzyna SZULEJEWSKA
mgr Elżbieta MUSZYŃSKA-POŁEĆ
mgr Marta IWAŃSKA
mgr inż. Michał PIETRZAK
Skład komitetu organizacyjnego:
Przewodniczący komitetu organizacyjnego: mgr Ilona MASNA
dr inż. Jacek Roguski, prof. instytutu (CNBOP-PIB)
dr inż. Jarosław TĘPIŃSKI
dr inż. Tomasz POPIELARCZYK
dr inż. Michał CHMIEL
mgr Monika Szymczak
mgr Anna GOŁĄB
mgr Dorota GAJOWNIK
mgr Katarzyna SZULEJEWSKA
mgr Elżbieta MUSZYŃSKA-POŁEĆ
mgr Marta IWAŃSKA
mgr inż. Michał PIETRZAK
TERMIN
28.11.2024 r. godz. 9.00–17.00
MIEJSCE
CNBOP-PIB, ul. Nadwiślańska 213, Józefów, sala C
Konferencja w formie hybrydowej: udział stacjonarny lub poprzez transmisję on-line
KONTAKT
mgr Ilona Masna; tel. 692 149 552; e-mail: imasna@cnbop.pl
mgr Anna Gołąb; tel. +48 22 76 93 221; e-mail: agolab@cnbop.pl
mgr Dorota Gajownik; tel. +48 22 76 93 391; e-mail: dgajownik@cnbop.pl
REJESTRACJA DLA SŁUCHACZY (UDZIAŁ STACJONARNY/ZDALNY) ORAZ WYSTAWCÓW
AGENDA
Godzina |
Program III Konferencji Naukowej |
8.00-9.00 |
Rejestracja, zwiedzanie stanowisk wystawowych |
9.00-9.10 |
Otwarcie konferencji st. bryg. dr inż. Paweł Janik, Dyrektor CNBOP-PIB |
9.10-9.15 |
Wprowadzenie w tematykę konferencji st. bryg. dr hab. inż. Jacek Zboina, Zastępca Dyrektora CNBOP-PIB |
9.15-9.30 |
Wystąpienia współorganizatorów, partnerów, gości st. bryg. dr inż. Paweł Janik, Dyrektor CNBOP-PIB, st. bryg. dr hab. inż. Jacek Zboina, Zastępca Dyrektora CNBOP-PIB Wręczenie pierwszego krajowego certyfikatu stałości właściwości użytkowych, świadectwa dopuszczenia oraz krajowej oceny technicznej dla wyrobu, jakim jest Panel obsługi dla straży pożarnej typu POSP 6000 PolonAlfa Prezesa Zarządu POLON-ALFA S.A., Panu Mariuszowi Raczyńskiemu |
9.30-10.00 |
SESJA 1 LEKCJE Z PRZESZŁOŚCI „Lekcje z przeszłości dla teraźniejszości i przyszłości na podstawie nowej publikacji CNBOP-PIB pt. Józef Tuliszkowski. Człowiek, dzieło i jego rezonans” st. bryg. w st. spocz. mgr inż. Paweł Rochala |
10.00-12.00 |
SESJA 2 SPOJRZENIE DO PRZYSZŁOŚCI Moderator: dr hab. Maria Zielecka, prof. Instytutu |
10.00-10.30 |
„Bezpieczeństwo nowych technologii - wyzwanie i zadanie” dr Monika Wyszomirska, st. bryg. dr hab. inż. Jacek Zboina, Zastępca Dyrektora CNBOP-PIB |
10.30-11.00 |
„Przyszłość magazynowania energii w systemie elektroenergetycznym” Barbara Adamska, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii |
11.00-11.30 |
„Robotyka i sztuczna inteligencja w ochronie przeciwpożarowej” st. bryg. w st. sp. mgr inż. Jan Kielin, mgr inż. Paweł Bujny |
11:30-12.00 |
„Domowy magazyn energii i stacja ładowania a bezpieczeństwo pożarowe – studium przypadku” Bartłomiej Derski |
12.00-12.30 |
Przerwa kawowa |
12.30-14.30 |
SESJA 3 TU I TERAZ DLA BEZPIECZENEJ PRZYSZŁOŚCI PANEL DYSKUSYJNY: „Baterie i magazyny energii elektrycznej w kontekście bezpieczeństwa pożarowego” Moderator: dr inż. Jarosław Tępiński Uczestnicy dyskusji: st. bryg. dr inż. Paweł Janik st. bryg. w st. sp. Paweł Rochala Dariusz Gołębiewski, Prezes Zarządu PZU LAB SA Krzysztof Bukała, PIME Marcin Kobylski, PIME Mieczysław Wrocławski, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME) dr inż. Piotr Szczeciński, PSME Jan Wiśniewski, Dyrektor Centrum Badań i Analiz, Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) dr inż. Zenon Małkowski, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Sprzętu Ratowniczego bryg. mgr inż. Waldemar Wysowski, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Paweł Adamczyk, Naczelnik Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom w KW PSP Warszawa st. bryg. Robert Haponik, Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie st. bryg. mgr inż. Michał Gigoła, Komendant Powiatowy PSP w Otwocku Zakres tematyczny panelu:
|
14.30-15.15 |
Lunch Zwiedzanie stanowisk wystawowych, relacja z wystawy |
15.15-16.30 |
SESJA 4 WYSTĄPIENIA PARTNERÓW i DYSKUSJA Nowe rozwiązania dla ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa – zagrożenia, środki ochrony, eksploatacja Moderator: dr inż. Jacek Roguski, prof. instytutu (CNBOP-PIB) „Informacja o opracowywanych Wytycznych w zakresie warunków ochrony przeciwpożarowej magazynów energii” – dr inż. Jarosław Tępiński "Safe energy storage concepts in urban areas – SEKUR" – Philine Mielisch, M.Sc., Institut für Feuerwehr- und Rettungstechnologie (IFR) der Feuerwehr Dortmund „Polska technologia gaszenia baterii litowo-jonowych: Bezpieczeństwo pożarowe zielonej transformacji" – Diana Kuprianow, VERMICULITE POLAND Sp. z o.o., Prezes Zarządu „Masowe zastosowanie domowych magazynów energii – trendy i potrzeby w zakresie detekcji stanów awaryjnych i pożaru” – mgr inż. Jarosław Wiche, NEURON Sp. z o.o. Sp. k., Prezes Zarządu „Miejscowe systemy gaśnicze, typu iSprink – studia przypadku” Dariusz Kot, Gras PPPH „Baterie i magazyny energii elektrycznej, w kontekście bezpieczeństwa pożarowego” – mgr inż. Grzegorz Sypek, Oddział Stołeczny SITP |
16.30-17.00 |
PODSUMOWANIE – wnioski i rekomendacje Moderator: st. bryg. dr hab. inż. Jacek Zboina, Zastępca Dyrektora CNBOP-PIB |
17.00 |
Zamknięcie konferencji st. bryg. dr inż. Paweł Janik, Dyrektor CNBOP-PIB |