PROJEKTOWANIE ZABEZPIECZEŃ PRZECIWPOŻAROWYCH – STAŁE URZĄDZENIA GAŚNICZE GAZOWE (SUG-G)
Kod kwalifikacji w ZRK: 6C581900616
Podstawa prawna: Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 maja 2019 r. - Monitor Polski z dnia 21 maja 2019 r. poz. 446
Osoba posiadająca kwalifikację „Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych – stałe urządzenia gaśnicze gazowe (SUG-G)” jest przygotowana do samodzielnego wykonywania projektów instalacji SUG-G w obiektach budowlanych.
Inwentaryzuje i ocenia przestrzeń, dla której ma być zaprojektowana instalacja SUG-G. Wykonuje niezbędne obliczenia pozwalające na optymalny dobór elementów projektowanej instalacji, posługując się zasadami dopuszczenia do użytkowania elementów instalacji SUG-G w ochronie przeciwpożarowej. W trakcie wykonywania swoich zadań zawodowych posługuje się parametrami i wymaganiami wynikającymi z obowiązujących regulacji prawnych, norm oraz wytycznych dotyczących projektowania instalacji SUG-G. Osoba posiadająca kwalifikację „Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych – stałe urządzenia gaśnicze gazowe (SUG-G)” samodzielnie sporządza niezbędną dokumentację projektową instalacji SUG-G i jest przygotowana do nadzorowania procesu projektowania, w tym nadzoruje wprowadzanie zmian w dokumentacji na etapie realizacji projektu.
Osoba posiadająca tę kwalifikację może pracować jako:
- projektant instalacji SUG-G;
- kierownik zespołu projektowego instalacji SUG-G;
- inspektor nadzoru nad montażem instalacji SUG-G;
- kierownik zespołu montażu instalacji SUG-G;
- kierownik zespołu serwisowego instalacji SUG-G.
Osoba posiadająca przedmiotową kwalifikację może zdobywać kwalifikacje z zakresu projektowania innych typów instalacji przeciwpożarowych. Zestaw 1 efektów uczenia się jest wspólny dla wszystkich kwalifikacji z zakresu projektowania zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Regulamin
walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych dotyczących projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz montażu i konserwacji autonomicznych czujek tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu, włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i ogłoszonych w obwieszczeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 maja 2019 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowych dotyczących projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz montażu i konserwacji autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (M.P. poz. 446)
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Regulamin określa sposób postępowania w procesie walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych dotyczących projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz montażu i konserwacji autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu.
- Organizatorem procesów walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych jest Instytucja Certyfikująca Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (IC CNBOP-PIB) z siedzibą przy ul. Nadwiślańskiej 213, 05-420 Józefów. Organizator realizuje proces walidacji i certyfikacji w zakresie i terminach opisanych w ofercie dostępnej na stronie internetowej www.cnbop.pl.
- Postanowienia Regulaminu stanowią integralną część Zgłoszenia uczestnictwa w procesie walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych.
- Dokumentami związanymi z niniejszym regulaminem są:
- ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226),
- obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 maja 2019 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowych dotyczących projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz montażu i konserwacji autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (M. P. poz. 446),
- decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lipca 2019 r. o nadaniu CNBOP-PIB uprawnień do certyfikowania kwalifikacji rynkowych.
§ 2
DEFINICJE PRZYJĘTE W REGULAMINIE
Definicje przyjęte w Regulaminie oznaczają:
- Walidacja Kwalifikacji Rynkowej lub walidacja – sformalizowany proces sprawdzania, czy wymagane dla kwalifikacji efekty uczenia się zostały osiągnięte;
- Certyfikacja Kwalifikacji – proces, w wyniku którego uczący się otrzymuje od Instytucji Certyfikującej formalny dokument (Certyfikat), stwierdzający, że uzyskał określoną kwalifikację;
- Organizator lub CNBOP-PIB - Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy;
- IC CNBOP-PIB - Instytucja Certyfikująca Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego;
- Partner Technologiczny – podmiot współpracujący z CNBOP-PIB na podstawie porozumienia w zakresie walidacji praktycznych efektów uczenia się;
- Uczestnik – osoba zarejestrowana i zgłoszona do procesu walidacji oraz certyfikacji kwalifikacji rynkowych;
- Zgłoszenie – deklaracja uczestnika o gotowości wzięcia udziału w procesie walidacji oraz certyfikacji kwalifikacji rynkowych;
- Proces walidacji – proces weryfikacji kwalifikacji składający się z poszczególnych etapów;
- PRK – opis poziomów kwalifikacji, odpowiadający odpowiednim poziomom europejskich ram kwalifikacji, sformułowany za pomocą ogólnych charakterystyk efektów uczenia się dla kwalifikacji na poszczególnych poziomach, ujętych w kategoriach wiedzy, umiejętności
i kompetencji społecznych; - Potwierdzenie terminu walidacji – potwierdzenie przez Organizatora terminu oraz godziny rozpoczęcia procesu walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych.
§ 3
WARUNKI UCZESTNICTWA
- Udział w procesie walidacji jest możliwy po przesłaniu przez Uczestnika zgłoszenia pobranego ze strony internetowej Organizatora (www.cnbop.pl).
- Warunkiem udziału Uczestnika w procesie jest dokonanie płatności przelewem na wskazany rachunek Organizatora lub w kasie.
- Przyjęcie zgłoszenia i rezerwacja miejsca potwierdzona jest informacją przesłaną na adres poczty elektronicznej Uczestnika, podany w formularzu zgłoszeniowym.
- Potwierdzenie przez Organizatora przyjęcia zgłoszenia jest równoznaczne z zawarciem umowy nabycia usługi w postaci procesu walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych na zasadach określonych w Regulaminie oraz upoważnia CNBOP-PIB do wystawienia faktury VAT bez składania podpisu przez Uczestnika.
- Wymagane kwalifikacje poprzedzające:
- w zakresie projektowania zabezpieczeń przeciwpożarowych – udokumentowane wykształcenie wyższe techniczne na poziomie PRK-VI lub wyższe (ukończone studia I stopnia),
- w zakresie montażu i konserwacji DSO/SSP/SUG-G – udokumentowana kwalifikacja pełna na poziomie PRK-III lub wyższa (zasadnicza szkoła zawodowa/szkoła branżowa I stopnia),
- w zakresie montażu i konserwacji autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu – ukończenie szkoły podstawowej lub gimnazjum (udokumentowana kwalifikacja pełna na poziomie PRK-II lub wyższa),
- w zakresie montażu i konserwacji DSO/SSP – udokumentowane uprawnienia SEP do 1 kV na stanowisku eksploatacji E lub/i stanowisku dozoru D w zakresie obsługi, konserwacji, napraw, montażu i prac kontrolno-pomiarowych.
- Dopuszcza się brak uprawnień SEP na etapie procesu walidacji. Stosowna adnotacja w tym zakresie zostanie zapisana w wydanym certyfikacie.
- Uczestnik zobowiązuje się do udostępnienia dokumentów poświadczających ukończenie szkoły, kursu, szkolenia lub innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje, o które może poprosić Organizator.
- Uczestnik oświadcza, że nie ma przeciwskazań zdrowotnych do udziału w procesie walidacji.
- Uczestnik oświadcza, że podaje informacje zgodne z prawdą i stanem faktycznym.
§ 4
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKA
- Uczestnik przebywający na terenie CNBOP-PIB jest zobowiązany do przestrzegania zaleceń Organizatora oraz zasad BHP obowiązujących w CNBOP-PIB.
- Uczestnik zobowiązuje się do korzystania z certyfikatów w sposób nie naruszający dobrego imienia CNBOP-PlB oraz do nie wydawania oświadczeń w zakresie oferowanych usług, które CNBOP-PIB mogłoby uznać za wprowadzające w błąd lub nieuprawnione.
- Uczestnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za dokonane przez siebie, w tym nieumyślnie, szkody w mieniu CNBOP-PIB oraz wyrządzone osobom trzecim uczestniczącym w procesie walidacji.
§ 5
INFORMACJE DODATKOWE
- Organizator zastrzega sobie prawo odmowy przyjęcia zgłoszenia w przypadku, gdy udział w walidacji i certyfikacji mógłby naruszyć interesy Organizatora.
- Organizator na 5 dni roboczych przed terminem walidacji, wysyła Uczestnikowi drogą elektroniczną potwierdzenie terminu walidacji. Potwierdzenie to jest podstawą do uczestnictwa w procesie walidacji i certyfikacji.
- Organizator zastrzega sobie prawo odwołania lub zmiany terminu procesu walidacji i certyfikacji w planowanym terminie z przyczyn od niego niezależnych (zdarzenie noszące cechy siły wyższej). W przypadku odwołania procesu walidacji i certyfikacji, Organizator zaproponuje inny termin nie później niż w ciągu 5 dni roboczych od daty przesłania informacji o odwołaniu procesu walidacji i certyfikacji.
- Rezygnacja Uczestnika z udziału w walidacji, otrzymana przez Organizatora na adres email wskazany w potwierdzeniu uczestnictwa, na minimum 5 dni roboczych przed planowanym terminem rozpoczęcia, nie pociąga za sobą żadnych obciążeń finansowych po stronie Uczestnika.
- Niezgłoszona nieobecność Uczestnika w procesie walidacji nie zwalnia od obowiązku zapłaty pełnej stawki ceny wynagrodzenia za jego udział w walidacji, chyba, że zachodzą sytuacje wskazane w ust. 3 i 4.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania procesu walidacji i certyfikacji lub zmiany jego terminu na 5 dni roboczych przed planowanym terminem, o czym zobowiązany jest poinformować uczestników.
§ 6
POUFNOŚĆ
CNBOP-PIB zobowiązuje się do zachowania poufności informacji uzyskanych od Uczestnika w procesie walidacji i certyfikacji, z wyjątkiem informacji, do których ujawnienia będzie zobowiązane przepisami prawa.
§ 7
PROCES WALIDACJI I CERTYFIKACJI
- Proces walidacji składa się z zestawów opisanych i udostępnionych na stronie Organizatora.
- Pozytywne ukończenie przez Uczestnika procesu walidacji, potwierdzane jest przez Organizatora wydaniem zaświadczenia lub certyfikatu.
- Część praktyczna walidacji efektów uczenia się, dotycząca danej kwalifikacji rynkowej, może odbywać się u Partnera Technologicznego.
- Pozytywny wynik walidacji praktycznych efektów uczenia się potwierdzany jest przez Partnera Technologicznego stosownym zaświadczeniem.
- Dokumentem potwierdzającym nadanie kwalifikacji rynkowej jest certyfikat kwalifikacji.
- Certyfikat wydawany jest na okres 5 lat z możliwością jego przedłużenia.
- Certyfikat potwierdzający nadanie kwalifikacji rynkowej montaż i konserwacja autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu jest ważny bezterminowo.
- IC CNBOP-PIB sprawuje nadzór nad wydanymi certyfikatami.
§ 8
COFANIE, ZAWIESZANIE CERTYFIKATU
- W przypadku udokumentowanego stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie kwalifikacji rynkowych objętych certyfikatem, wydany certyfikat może być wstrzymany lub cofnięty.
- Decyzję o cofnięciu lub zawieszeniu certyfikatu IC CNBOP-PIB przekazuje w formie pisemnej, z podaniem terminu, od którego ta decyzja obowiązuje.
- W przypadku cofnięcia certyfikatu, Uczestnik zobowiązuje się do zaprzestania powoływania się w jakikolwiek sposób na wystawiony przez IC CNBOP-PIB certyfikat.
§ 9
OPŁATY
- Należność za proces walidacji, certyfikacji należy uregulować przelewem na konto wskazane przez Organizatora w terminie wskazanym w potwierdzeniu.
- Terminem uregulowania płatności jest data wpływu środków finansowych na konto CNBOP-PIB lub uzyskanie w kasie CNBOP-PIB potwierdzenia płatności.
- Faktura zostanie wystawiona w wersji elektronicznej przez CNBOP-PIB i przesłana pocztą e-mail.
- W przypadku braku płatności za proces walidacji i certyfikacji, Organizator może podjąć decyzję o wykreśleniu Uczestnika z listy uczestników w potwierdzonym procesie, o czym Uczestnik zostanie poinformowany pocztą e-mail.
§ 10
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej www.cnbop.pl.
- Organizator nie wyraża zgody na nagrywanie procesów walidacji na prywatne urządzenia rejestrujące przez Uczestników.
- Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rzeczy prywatne Uczestników, które zostały pozostawione, zniszczone lub zgubione przez Uczestnika podczas trwania walidacji, certyfikacji.
- Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za koszty poniesione przez Uczestnika na rzecz podmiotów trzecich (np. z tytułu przedpłat dokonanych na rzecz hoteli, z tytułu dojazdu), jeśli zostały one poniesione przed otrzymaniem zaproszenia na walidację.
- Uczestnik ma prawo odwołania się od decyzji IC CNBOP-PIB, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Odwołanie wnoszone jest na piśmie do Dyrektora CNBOP-PIB.
- W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne przepisy dotyczące ochrony konsumenta.
- Ewentualne spory będą załatwiane polubownie, a w przypadku nieosiągnięcia porozumienia będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy dla siedziby Organizatora.
Wymagania poprzedzające dla kandydatów
Osoba przystępująca do walidacji musi udokumentować posiadanie wykształcenia wyższego technicznego (ukończone studia I stopnia, kwalifikacja pełna na poziomie PRK-VI).
W celu weryfikacji spełnienia warunku należy dostarczyć dyplom ukończenia studiów inżynierskich.
Efekty uczenia się
Schemat walidacji
Proces walidacji wyróżnia następujące etapy:
- Identyfikowanie i informowanie – kandydat samodzielnie na podstawie informacji zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej IC CNBOP-PIB diagnozuje swoje kompetencje dotyczące projektowania systemów sygnalizacji pożarowej i sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi. Etap ten powinien zakończyć się rejestracją kandydata na odpowiedni termin weryfikacji efektów uczenia się Zestawu 1, 2 lub 3 tej kwalifikacji lub opracowaniem planu dalszego uczenia się: samodzielnie lub na dedykowanym szkoleniu.
- Rejestracja – kandydat już w systemie rejestracyjnym po założeniu swojego konta wybiera termin walidacji efektów uczenia się odpowiednio Zestawu 1, Zestawu 2 lub Zestawu 3 dla danej kwalifikacji rynkowej: projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych. Personalne konto w systemie rejestracyjnym kandydat zakłada przy pierwszej rejestracji w systemie. Walidacja efektów uczenia się z Zestawu 3 jest możliwa tylko po zaliczeniu efektów uczenia się z Zestawu 1 i Zestawu 2 danego typu kwalifikacji rynkowej.
- Weryfikacja efektów uczenia się – to etap procesu w którym kandydat sprawdza i potwierdza wymagane dla danej kwalifikacji efekty uczenia się. Weryfikacja efektów uczenia się obejmuje część teoretyczną i część praktyczną. Część praktyczna weryfikacji efektów uczenia się jest prowadzona z udziałem Partnerów Technologicznych dla danego typu instalacji przeciwpożarowych.
Zasady przeprowadzania walidacji i kryteria oceny
Kwalifikacja „Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych – stałe urządzenia gaśnicze gazowe (SUG-G)” zawiera w trzech zestawach opisy poszczególnych efektów uczenia się wraz z kryteriami ich osiągnięcia.
Każde kryterium weryfikacji osiągnięcia efektu uczenia się musi być zaliczone przez kandydata w procesie walidacji.
Metody stosowane w walidacji
Zestaw 1 „Przygotowanie do projektowania technicznych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych” – zawiera 13 kryteriów weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się i jest sprawdzany za pomocą testu teoretycznego.
Zestaw 2 „Przygotowanie do projektowania instalacji SUG-G” – zawiera 26 kryteriów weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się i jest sprawdzany za pomocą testu teoretycznego.
Zestaw 3 „Sporządzanie dokumentacji projektowej instalacji SUG-G” – zawiera 26 kryteriów weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się w tym 16 kryteriów praktycznych i jest sprawdzany łącznie za pomocą testu teoretycznego, metodą obserwacji w warunkach symulowanych i rozmowy z komisją egzaminacyjną.
Dopuszcza się możliwość zaliczania praktycznych kryteriów weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się na podstawie wykonanego przez kandydata i dostarczonego komisji egzaminacyjnej projektu technicznego instalacji SUG-G i są to następujące kryteria:
- wykonuje schemat ideowy instalacji SUG-G;
- wykonuje niezbędne obliczenia instalacji SUG-G (wymagana masa środka gaśniczego, dobór średnic dysz i reduktorów ciśnienia w celu spełnienia warunku wymaganego czasu wypływu);
- dobiera urządzenia, elementy i materiały instalacyjne SUG-G dostosowane do danego budynku, uwzględniając rozpoznane zagrożenia pożarowe;
- dobiera elementy tras rurociągów instalacji SUG-G;
- projektuje poprowadzenie tras rurociągów instalacji SUG-G;
- przygotowuje specyfikację ilościową i jakościową urządzeń, elementów i materiałów instalacyjnych SUG-G oraz gazowych środków gaśniczych;
- dobiera sposób wykrywania pożaru, uruchamiania i sterowania SUG-G;
- sporządza opis zaprojektowanego/dobranego/zastosowanego w projekcie sposobu wykrywania pożaru, uruchamiania i sterowania SUG-G;
- dobiera kable i zespoły kablowe stosowane w ochronie przeciwpożarowej do instalacji SUG-G;
- projektuje poprowadzenie tras kablowych w instalacji SUG-G;
- nanosi elementy instalacji SUG-G na podkład budowlany (rzut poziomy, przekrój i aksonometria);
- opracowuje wytyczne do montażu elementów SUG-G;
- opracowuje warunki techniczne do odbioru instalacji SUG-G;
- sporządza zestawienie dokumentów składających się na dokumentację projektową SUG-G;
- sporządza zestawienie instrukcji niezbędnych do skompletowania dokumentacji powykonawczej SUG-G.
Walidacja składa się z części teoretycznej i praktycznej:
- Cześć teoretyczna walidacji obejmuje efekty uczenia się w każdym z Zestawów (1 – 3) i jest prowadzona w formie testu teoretycznego wiedzy za pomocą Elektronicznego Systemu Egzaminacyjnego w siedzibie IC CNBOP-PIB lub on-line. Walidacja dla Zestawu 1 trwa 40 minut i obejmuje minimum 39 pytań testowych zamkniętych, jednokrotnego wyboru, wybieranych losowo przez system. Walidacja dla Zestawu 2 trwa 80 minut i obejmuje minimum 78 pytań testowych zamkniętych, jednokrotnego wyboru, wybieranych losowo przez system. Walidacja dla Zestawu 3 trwa 30 minut i obejmuje minimum 30 pytań testowych zamkniętych, jednokrotnego wyboru, wybieranych losowo przez system. Część teoretyczna walidacji odbywa się w obecności Operatora Elektronicznego Systemu Egzaminacyjnego.
- Część praktyczna walidacji obejmuje efekty uczenia się z Zestawu 3 i jest prowadzona metodą obserwacji w warunkach symulowanych i rozmowy z komisją egzaminacyjną. Część praktyczna walidacji odbywa się w obecności Członków Komisji Egzaminacyjnej, z których każdy ocenia wykonywane przez kandydata zadania z wykorzystaniem opracowanego przez IC CNBOP-PIB arkusza oceny.
Pozytywny wynik weryfikacji efektów uczenia się dla Zestawu 1 i Zestawu 2 potwierdzany jest stosownym zaświadczeniem IC CNBOP-PIB ważnym przez okres 3 lat.
Zaliczenie praktycznych efektów uczenia się z Zestawu 3 u Partnera Technologicznego IC CNBOP-PIB potwierdzane jest zaświadczeniem Partnera Technologicznego IC CNBOP-PIB ważnym przez okres 3 lat.
Pozytywny wynik weryfikacji efektów uczenia się dla Zestawu 3 kończy proces walidacji kwalifikacji „Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych – stałe urządzenia gaśnicze gazowe (SUG-G)” i jest potwierdzany protokołem Komisji Egzaminacyjnej i certyfikatem IC CNBOP-PIB.
Nazwa i okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji i warunki jego przedłużenia
Dokumentem potwierdzającym nadanie kwalifikacji rynkowej „Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych – stałe urządzenia gaśnicze gazowe (SUG-G)” jest certyfikat ważny przez 5 lat, z możliwością jego przedłużenia.
Warunkiem przedłużenia ważności certyfikatu jest spełnienie poniższych warunków przed upływem terminu jego ważności:
- przedstawienie zaświadczenia o praktyce zawodowej w zakresie danej kwalifikacji w okresie co najmniej roku poprzedzającego datę upływu ważności certyfikatu;
- odbycie szkolenia aktualizacyjnego w zakresie projektowania instalacji SUG-G przed upływem ważności certyfikatu i przesłanie do instytucji certyfikującej zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminu kończącego szkolenie, wystawionego przez jedną z poniższych instytucji: a) szkołę Państwowej Straży Pożarnej; b) ośrodek szkolenia Państwowej Straży Pożarnej; c) jednostkę naukową lub badawczą Państwowej Straży Pożarnej.
Partnerzy technologiczni
Walidacja praktycznych efektów uczenia się jest prowadzona na certyfikowanych i dopuszczonych do stosowania urządzeniach i systemach przeciwpożarowych dostarczonych przez Partnera Technologicznego.
Praktyczne efekty uczenia się mogą być walidowane u Partnera Technologicznego Instytucji Certyfikującej (IC) w obecności oddelegowanego Asesora Komisji Egzaminacyjnej.
Praktyczne efekty uczenia się dla kwalifikacji „Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych – stałe urządzenia gaśnicze gazowe (SUG-G)”, które mogą być walidowane u Partnera Technologicznego IC CNBOP-PIB dotyczą Zestawu 3 i następujących kryteriów weryfikacji:
- wykonuje schemat ideowy instalacji SUG-G;
- wykonuje niezbędne obliczenia instalacji SUG-G (wymagana masa środka gaśniczego, dobór średnic dysz i reduktorów ciśnienia w celu spełnienia warunku wymaganego czasu wypływu);
- dobiera urządzenia, elementy i materiały instalacyjne SUG-G dostosowane do danego budynku, uwzględniając rozpoznane zagrożenia pożarowe;
- dobiera elementy tras rurociągów instalacji SUG-G;
- projektuje poprowadzenie tras rurociągów instalacji SUG-G;
- przygotowuje specyfikację ilościową i jakościową urządzeń, elementów i materiałów instalacyjnych SUG-G oraz gazowych środków gaśniczych;
- dobiera sposób wykrywania pożaru, uruchamiania i sterowania SUG-G;
- sporządza opis zaprojektowanego/dobranego/zastosowanego w projekcie sposobu wykrywania pożaru, uruchamiania i sterowania SUG-G;
- dobiera kable i zespoły kablowe stosowane w ochronie przeciwpożarowej do instalacji SUG-G;
- projektuje poprowadzenie tras kablowych w instalacji SUG-G;
- nanosi elementy instalacji SUG-G na podkład budowlany (rzut poziomy, przekrój i aksonometria);
- opracowuje wytyczne do montażu elementów SUG-G;
- opracowuje warunki techniczne do odbioru instalacji SUG-G;
- sporządza zestawienie dokumentów składających się na dokumentację projektową SUG-G;
- sporządza zestawienie instrukcji niezbędnych do skompletowania dokumentacji powykonawczej SUG-G;
- odczytuje i interpretuje wyniki pomiarów przykładowej instalacji SUG-G.
Lista Partnerów Technologicznych IC CNBOP-PIB i stosowanych w procesie walidacji dźwiękowych systemów ostrzegawczych
Opis stanowiska walidacyjnego
Instytucja prowadząca walidację zapewnia stanowisko komputerowe wyposażone w oprogramowanie do dwuwymiarowego i trójwymiarowego wspomagania projektowania wraz z oprogramowaniem do obliczeń hydraulicznych, dokumentację niezbędną do sprawdzenia efektów uczenia się zgodnie z kryteriami weryfikacji, dalmierz lub symulator VR.
Dokumentacja budowlana (projektowa) niezbędna do sprawdzenia efektów uczenia się zgodnie z kryteriami weryfikacji to:
- projekt techniczny (opis techniczny budynku, rysunki budowlane, rzuty, przekroje);
- specyfikacja istotnych warunków instalacji SUG-G, zawierającą m.in. takie informacje jak: podział na strefy pożarowe, powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, kubatura, liczba kondygnacji, wysokość, drogi ewakuacyjne, wyjścia ewakuacyjne;
- dokumentacja techniczno-ruchowa, zawierająca m.in. dokumentacje dla kilku różnych systemów SUG-G;
- karty katalogowe elementów instalacji SUG-G;
- normy i wytyczne, obowiązujące przepisy prawa, certyfikaty i świadectwa dopuszczenia dla wyrobów SUG-G.
Komisja egzaminacyjna
Weryfikacja posiadania efektów uczenia się jest prowadzona przez komisję walidacyjną składającą się z przynajmniej 3 osób, spośród których wybierany jest Przewodniczący komisji.
Aby zostać wpisanym na listę egzaminatorów, należy spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- posiadać uprawnienie rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych potwierdzone wpisem na listę rzeczoznawców Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej;
- być pracownikiem naukowo-dydaktycznym szkół pożarniczych lub uczelni technicznych specjalizującym się w technicznych systemach zabezpieczeń przeciwpożarowych, posiadającym minimum 5-letnie doświadczenie dydaktyczne;
- być specjalistą w dziedzinie instalacji SUG-G oraz posiadać certyfikat kompetencji personelu (osób) w ochronie przeciwpożarowej wydany przez jednostkę certyfikującą usługi;
- być specjalistą z minimum 3-letnim udokumentowanym doświadczeniem w audytowaniu, certyfikacji lub dopuszczaniu urządzeń wchodzących w skład SUG-G i instalacji SUG-G;
- być specjalistą z udokumentowaną praktyką zawodową i znajomością zagadnień technicznych w zakresie instalacji SUG-G, który ukończył studia drugiego stopnia na kierunku technicznym odpowiednim dla specjalności budowlanych instalacyjnych lub posiada tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub ukończył w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa oraz w ciągu ostatnich 5 lat wykonał co najmniej 3 projekty instalacji SUG-G, które zostały zbudowane.
koszty
Całkowity koszt przeprowadzenia egzaminu oraz koszt certyfikacji – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto, w tym:
- walidacja efektów uczenia się dla Zestawu 1 – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto;
- walidacja efektów uczenia się dla Zestawu 2 – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto;
- walidacja efektów uczenia się dla Zestawu 3 – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto;
- wydanie certyfikatu kwalifikacji – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto.
Certyfikat kwalifikacji wydawany jest wyłącznie osobom, które zakończyły walidację z wynikiem pozytywnym.
Rejestracja i terminy walidacji
Zarejestruj się, wybierz termin walidacji