MONTAŻ I KONSERWACJA ZABEZPIECZEŃ PRZECIWPOŻAROWYCH – DŹWIĘKOWE SYSTEMY OSTRZEGAWCZE (DSO)
Kod kwalifikacji w ZRK (do 2020 roku): 3C581900617
Kod kwalifikacji w ZRK (od 2020 roku): 13009
Podstawa prawna: Obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 maja 2019 r. - Monitor Polski z dnia 21 maja 2019 r. poz. 446.
Osoba posiadająca kwalifikację „Montaż i konserwacja zabezpieczeń przeciwpożarowych – dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO)” jest przygotowana do montażu oraz konserwacji instalacji DSO w obiektach budowlanych, na podstawie otrzymanej dokumentacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami pod nadzorem kierownika technicznego.
Odczytuje z projektu technicznego i dokumentacji techniczno-ruchowej informacje wymagane do poprawnej instalacji systemu DSO oraz ich konserwacji. Montuje instalacje DSO, uruchamia i przeprowadza niezbędne pomiary. Wykonuje przeglądy instalacji, stwierdza konieczność wykonania pomiarów lub napraw. Wymienia uszkodzone elementy instalacji. Podejmowane czynności wykonuje w oparciu o wiedzę techniczną oraz znajomość przepisów prawa, a także norm z zakresu montażu i konserwacji technicznych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, w tym instalacji DSO.
Osoba posiadająca tę kwalifikację może pracować jako monter i konserwator instalacji DSO w przedsiębiorstwach instalacyjnych oraz serwisujących instalacje DSO lub prowadzić własną działalność w tym zakresie.
Osoba posiadająca przedmiotową kwalifikację może po uzyskaniu dodatkowej kwalifikacji związanej z zarządzaniem zespołem pełnić funkcję brygadzisty. Możliwe jest również zdobycie kwalifikacji z zakresu montażu i konserwacji innych typów instalacji przeciwpożarowych. Zestaw 1 efektów uczenia się stanowi element wspólny dla wszystkich kwalifikacji z zakresu montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Regulamin
walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych dotyczących projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz montażu i konserwacji autonomicznych czujek tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu, włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji i ogłoszonych w Monitorze Polskim Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 21 maja 2019 roku (M.P. 2019 r., poz. 446)
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Regulamin określa sposób postępowania w procesie walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych dotyczących projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz montażu i konserwacji autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu.
- Organizatorem procesów walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych jest Instytucja Certyfikująca Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (IC CNBOP-PIB) z siedzibą przy ul. Nadwiślańskiej 213, 05-420 Józefów. Organizator realizuje proces walidacji i certyfikacji w zakresie i terminach opisanych w ofercie dostępnej na stronie internetowej www.cnbop.pl.
- Postanowienia Regulaminu stanowią integralną część Zgłoszenia uczestnictwa w procesie walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych.
- Dokumentami związanymi z niniejszym regulaminem są:
- ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226),
- obwieszczenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 maja 2019 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowych dotyczących projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz montażu i konserwacji autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (M. P. poz. 446),
- decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lipca 2019 r. o nadaniu CNBOP-PIB uprawnień do certyfikowania kwalifikacji rynkowych.
§ 2
DEFINICJE PRZYJĘTE W REGULAMINIE
Definicje przyjęte w Regulaminie oznaczają:
- Walidacja Kwalifikacji Rynkowej lub walidacja – sformalizowany proces sprawdzania, czy wymagane dla kwalifikacji efekty uczenia się zostały osiągnięte;
- Certyfikacja Kwalifikacji – proces, w wyniku którego uczący się otrzymuje od Instytucji Certyfikującej formalny dokument (Certyfikat), stwierdzający, że uzyskał określoną kwalifikację;
- Organizator lub CNBOP-PIB - Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy;
- IC CNBOP-PIB - Instytucja Certyfikująca Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego;
- Partner Technologiczny – podmiot współpracujący z CNBOP-PIB na podstawie porozumienia w zakresie walidacji praktycznych efektów uczenia się;
- Uczestnik – osoba zarejestrowana i zgłoszona do procesu walidacji oraz certyfikacji kwalifikacji rynkowych;
- Zgłoszenie – deklaracja uczestnika o gotowości wzięcia udziału w procesie walidacji oraz certyfikacji kwalifikacji rynkowych;
- Proces walidacji – proces weryfikacji kwalifikacji składający się z poszczególnych etapów;
- PRK – opis poziomów kwalifikacji, odpowiadający odpowiednim poziomom europejskich ram kwalifikacji, sformułowany za pomocą ogólnych charakterystyk efektów uczenia się dla kwalifikacji na poszczególnych poziomach, ujętych w kategoriach wiedzy, umiejętności
i kompetencji społecznych; - Potwierdzenie terminu walidacji – potwierdzenie przez Organizatora terminu oraz godziny rozpoczęcia procesu walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych.
§ 3
WARUNKI UCZESTNICTWA
- Udział w procesie walidacji jest możliwy po przesłaniu przez Uczestnika zgłoszenia pobranego ze strony internetowej Organizatora (www.cnbop.pl).
- Warunkiem udziału Uczestnika w procesie jest dokonanie płatności przelewem na wskazany rachunek Organizatora lub w kasie.
- Przyjęcie zgłoszenia i rezerwacja miejsca potwierdzona jest informacją przesłaną na adres poczty elektronicznej Uczestnika, podany w formularzu zgłoszeniowym.
- Potwierdzenie przez Organizatora przyjęcia zgłoszenia jest równoznaczne z zawarciem umowy nabycia usługi w postaci procesu walidacji i certyfikacji kwalifikacji rynkowych na zasadach określonych w Regulaminie oraz upoważnia CNBOP-PIB do wystawienia faktury VAT bez składania podpisu przez Uczestnika.
- Wymagane kwalifikacje poprzedzające:
- w zakresie projektowania zabezpieczeń przeciwpożarowych – udokumentowane wykształcenie wyższe techniczne na poziomie PRK-VI lub wyższe (ukończone studia I stopnia),
- w zakresie montażu i konserwacji DSO/SSP/SUG-G – udokumentowana kwalifikacja pełna na poziomie PRK-III lub wyższa (zasadnicza szkoła zawodowa/szkoła branżowa I stopnia),
- w zakresie montażu i konserwacji autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu – ukończenie szkoły podstawowej lub gimnazjum (udokumentowana kwalifikacja pełna na poziomie PRK-II lub wyższa),
- w zakresie montażu i konserwacji DSO/SSP – udokumentowane uprawnienia SEP do 1 kV na stanowisku eksploatacji E lub/i stanowisku dozoru D w zakresie obsługi, konserwacji, napraw, montażu i prac kontrolno-pomiarowych.
- Dopuszcza się brak uprawnień SEP na etapie procesu walidacji. Stosowna adnotacja w tym zakresie zostanie zapisana w wydanym certyfikacie.
- Uczestnik zobowiązuje się do udostępnienia dokumentów poświadczających ukończenie szkoły, kursu, szkolenia lub innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje, o które może poprosić Organizator.
- Uczestnik oświadcza, że nie ma przeciwskazań zdrowotnych do udziału w procesie walidacji.
- Uczestnik oświadcza, że podaje informacje zgodne z prawdą i stanem faktycznym.
§ 4
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKA
- Uczestnik przebywający na terenie CNBOP-PIB jest zobowiązany do przestrzegania zaleceń Organizatora oraz zasad BHP obowiązujących w CNBOP-PIB.
- Uczestnik zobowiązuje się do korzystania z certyfikatów w sposób nie naruszający dobrego imienia CNBOP-PlB oraz do nie wydawania oświadczeń w zakresie oferowanych usług, które CNBOP-PIB mogłoby uznać za wprowadzające w błąd lub nieuprawnione.
- Uczestnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za dokonane przez siebie, w tym nieumyślnie, szkody w mieniu CNBOP-PIB oraz wyrządzone osobom trzecim uczestniczącym w procesie walidacji.
§ 5
INFORMACJE DODATKOWE
- Organizator zastrzega sobie prawo odmowy przyjęcia zgłoszenia w przypadku, gdy udział w walidacji i certyfikacji mógłby naruszyć interesy Organizatora.
- Organizator na 5 dni roboczych przed terminem walidacji, wysyła Uczestnikowi drogą elektroniczną potwierdzenie terminu walidacji. Potwierdzenie to jest podstawą do uczestnictwa w procesie walidacji i certyfikacji.
- Organizator zastrzega sobie prawo odwołania lub zmiany terminu procesu walidacji i certyfikacji w planowanym terminie z przyczyn od niego niezależnych (zdarzenie noszące cechy siły wyższej). W przypadku odwołania procesu walidacji i certyfikacji, Organizator zaproponuje inny termin nie później niż w ciągu 5 dni roboczych od daty przesłania informacji o odwołaniu procesu walidacji i certyfikacji.
- Rezygnacja Uczestnika z udziału w walidacji, otrzymana przez Organizatora na adres email wskazany w potwierdzeniu uczestnictwa, na minimum 5 dni roboczych przed planowanym terminem rozpoczęcia, nie pociąga za sobą żadnych obciążeń finansowych po stronie Uczestnika.
- Niezgłoszona nieobecność Uczestnika w procesie walidacji nie zwalnia od obowiązku zapłaty pełnej stawki ceny wynagrodzenia za jego udział w walidacji, chyba, że zachodzą sytuacje wskazane w ust. 3 i 4.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania procesu walidacji i certyfikacji lub zmiany jego terminu na 5 dni roboczych przed planowanym terminem, o czym zobowiązany jest poinformować uczestników.
§ 6
POUFNOŚĆ
CNBOP-PIB zobowiązuje się do zachowania poufności informacji uzyskanych od Uczestnika w procesie walidacji i certyfikacji, z wyjątkiem informacji, do których ujawnienia będzie zobowiązane przepisami prawa.
§ 7
PROCES WALIDACJI I CERTYFIKACJI
- Proces walidacji składa się z zestawów opisanych i udostępnionych na stronie Organizatora.
- Pozytywne ukończenie przez Uczestnika procesu walidacji, potwierdzane jest przez Organizatora wydaniem zaświadczenia lub certyfikatu.
- Część praktyczna walidacji efektów uczenia się, dotycząca danej kwalifikacji rynkowej, może odbywać się u Partnera Technologicznego.
- Pozytywny wynik walidacji praktycznych efektów uczenia się potwierdzany jest przez Partnera Technologicznego stosownym zaświadczeniem.
- Dokumentem potwierdzającym nadanie kwalifikacji rynkowej jest certyfikat kwalifikacji.
- Certyfikat wydawany jest na okres 5 lat z możliwością jego przedłużenia.
- Certyfikat potwierdzający nadanie kwalifikacji rynkowej montaż i konserwacja autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu jest ważny bezterminowo.
- IC CNBOP-PIB sprawuje nadzór nad wydanymi certyfikatami.
§ 8
COFANIE, ZAWIESZANIE CERTYFIKATU
- W przypadku udokumentowanego stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie kwalifikacji rynkowych objętych certyfikatem, wydany certyfikat może być wstrzymany lub cofnięty.
- Decyzję o cofnięciu lub zawieszeniu certyfikatu IC CNBOP-PIB przekazuje w formie pisemnej, z podaniem terminu, od którego ta decyzja obowiązuje.
- W przypadku cofnięcia certyfikatu, Uczestnik zobowiązuje się do zaprzestania powoływania się w jakikolwiek sposób na wystawiony przez IC CNBOP-PIB certyfikat.
§ 9
OPŁATY
- Należność za proces walidacji, certyfikacji należy uregulować przelewem na konto wskazane przez Organizatora w terminie wskazanym w potwierdzeniu.
- Terminem uregulowania płatności jest data wpływu środków finansowych na konto CNBOP-PIB lub uzyskanie w kasie CNBOP-PIB potwierdzenia płatności.
- Faktura zostanie wystawiona w wersji elektronicznej przez CNBOP-PIB i przesłana pocztą e-mail.
- W przypadku braku płatności za proces walidacji i certyfikacji, Organizator może podjąć decyzję o wykreśleniu Uczestnika z listy uczestników w potwierdzonym procesie, o czym Uczestnik zostanie poinformowany pocztą e-mail.
§ 10
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej www.cnbop.pl.
- Organizator nie wyraża zgody na nagrywanie procesów walidacji na prywatne urządzenia rejestrujące przez Uczestników.
- Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rzeczy prywatne Uczestników, które zostały pozostawione, zniszczone lub zgubione przez Uczestnika podczas trwania walidacji, certyfikacji.
- Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za koszty poniesione przez Uczestnika na rzecz podmiotów trzecich (np. z tytułu przedpłat dokonanych na rzecz hoteli, z tytułu dojazdu), jeśli zostały one poniesione przed otrzymaniem zaproszenia na walidację.
- Uczestnik ma prawo odwołania się od decyzji IC CNBOP-PIB, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Odwołanie wnoszone jest na piśmie do Dyrektora CNBOP-PIB.
- W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego oraz inne przepisy dotyczące ochrony konsumenta.
- Ewentualne spory będą załatwiane polubownie, a w przypadku nieosiągnięcia porozumienia będą rozstrzygane przez sąd powszechny właściwy dla siedziby Organizatora.
Wymagania poprzedzające dla kandydatów
Osoba przystępująca do walidacji musi udokumentować posiadanie wykształcenia ponadpodstawowego (ukończona zasadnicza szkoła zawodowa lub szkoła branżowa I stopnia, kwalifikacja pełna na poziomie PRK-III) oraz uprawnień SEP do 1kV na stanowisku eksploatacji E lub/i stanowisku dozoru D w zakresie obsługi, konserwacji, napraw, montażu i prac kontrolno-pomiarowych.
W celu weryfikacji spełnienia warunku należy dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej.
Efekty uczenia się
Schemat walidacji
Proces walidacji wyróżnia następujące etapy:
- Identyfikowanie i informowanie – kandydat samodzielnie na podstawie informacji zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej IC CNBOP-PIB diagnozuje swoje kompetencje dotyczące montażu oraz konserwacji dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Etap ten powinien zakończyć się decyzją kandydata o zapisie na wybrany termin weryfikacji efektów uczenia się Zestawu 1, 2 lub 3 danej kwalifikacji lub opracowaniem planu dalszego uczenia się: samodzielnie lub na specjalistycznym szkoleniu.
- Rejestracja – kandydat w systemie rejestracyjnym zakłada konto, wybiera termin walidacji efektów uczenia się odpowiednio Zestawu 1, Zestawu 2 lub Zestawu 3 dla danej kwalifikacji rynkowej: montaż i konserwacja zabezpieczeń przeciwpożarowych. Personalne konto w systemie rejestracyjnym kandydat zakłada przy pierwszej rejestracji w systemie. Walidacja efektów uczenia się z Zestawu 3 jest możliwa tylko po zaliczeniu efektów uczenia się z Zestawu 1 i Zestawu 2 wybranej kwalifikacji rynkowej.
- Weryfikacja efektów uczenia się – to etap procesu, w którym kandydat potwierdza wymagane dla danej kwalifikacji efekty uczenia się. Weryfikacja efektów uczenia się obejmuje części: teoretyczną i praktyczną. Część praktyczna weryfikacji efektów uczenia się jest prowadzona z udziałem Partnerów Technologicznych dla danego typu instalacji przeciwpożarowych.
Zasady przeprowadzania walidacji i kryteria oceny
Kwalifikacja „Montaż i konserwacja zabezpieczeń przeciwpożarowych – dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO)” zawiera w trzech zestawach opisy poszczególnych efektów uczenia się wraz z kryteriami ich osiągnięcia.
Każde kryterium weryfikacji osiągnięcia efektu uczenia się musi być zaliczone przez kandydata w procesie walidacji.
Metody stosowane w walidacji
Zestaw 1 „Przygotowanie do montażu i konserwacji technicznych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych” – zawiera 9 kryteriów weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się i jest sprawdzany za pomocą testu teoretycznego.
Zestaw 2 „Przygotowanie do montażu i konserwacji instalacji DSO” – zawiera 13 kryteriów weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się i jest sprawdzany za pomocą testu teoretycznego.
Zestaw 3 „Montaż i konserwacja instalacji DSO” – zawiera 30 kryteriów weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, w tym 9 kryteriów praktycznych i jest sprawdzany łącznie za pomocą testu teoretycznego, metodą obserwacji w warunkach symulowanych i rozmowy z komisją egzaminacyjną.
Walidacja składa się z części teoretycznej i praktycznej:
- Cześć teoretyczna obejmuje efekty uczenia się w każdym z Zestawów (1-3) i jest prowadzona w formie testu z wiedzy za pomocą Elektronicznego Systemu Egzaminacyjnego w siedzibie IC CNBOP-PIB lub on-line. Walidacja dla Zestawu 1 trwa 30 minut i obejmuje minimum 27 pytań testowych zamkniętych, jednokrotnego wyboru, wybieranych losowo przez system. Walidacja dla Zestawu 2 trwa 50 minut i obejmuje minimum 39 pytań testowych zamkniętych, jednokrotnego wyboru, wybieranych losowo przez system. Walidacja dla Zestawu 3 trwa 70 minut i obejmuje minimum 63 pytania testowe zamknięte, jednokrotnego wyboru, wybierane losowo przez system. Część teoretyczna walidacji odbywa się w obecności Operatora Elektronicznego Systemu Egzaminacyjnego.
- Część praktyczna obejmuje efekty uczenia się z Zestawu 3 i jest prowadzona metodą obserwacji w warunkach symulowanych i rozmowy z komisją egzaminacyjną. Część praktyczna walidacji odbywa się w obecności Członków Komisji Egzaminacyjnej, z których każdy ocenia wykonywane przez kandydata zadania z wykorzystaniem opracowanego przez IC CNBOP-PIB arkusza oceny.
Pozytywny wynik weryfikacji efektów uczenia się dla Zestawu 1 i Zestawu 2 potwierdzany jest stosownym zaświadczeniem IC CNBOP-PIB ważnym przez okres 3 lat.
Zaliczenie praktycznych efektów uczenia się z Zestawu 3 u Partnera Technologicznego IC CNBOP-PIB potwierdzane jest zaświadczeniem Partnera Technologicznego IC CNBOP-PIB ważnym przez okres 3 lat.
Pozytywny wynik weryfikacji efektów uczenia się dla Zestawu 3 kończy proces walidacji kwalifikacji „Montaż i konserwacja zabezpieczeń przeciwpożarowych – dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO)” i jest potwierdzany protokołem Komisji Egzaminacyjnej i certyfikatem IC CNBOP-PIB.
Nazwa i okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji i warunki jego przedłużenia
Dokumentem potwierdzającym nadanie kwalifikacji rynkowej „Montaż i konserwacja zabezpieczeń przeciwpożarowych – dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO)” jest certyfikat ważny przez 5 lat, z możliwością jego przedłużenia.
Warunkiem przedłużenia ważności certyfikatu jest spełnienie poniższych warunków przed upływem terminu jego ważności:
- przedstawienie zaświadczenia o praktyce zawodowej w zakresie danej kwalifikacji w okresie co najmniej roku poprzedzającego datę upływu ważności certyfikatu;
- odbycie szkolenia aktualizacyjnego w zakresie montażu i konserwacji instalacji DSO przed upływem ważności certyfikatu i przesłanie do instytucji certyfikującej zaświadczenia o pozytywnym wyniku egzaminu kończącego szkolenie, wystawionego przez jedną z poniższych instytucji: a) szkołę Państwowej Straży Pożarnej; b) ośrodek szkolenia Państwowej Straży Pożarnej; c) jednostkę naukową lub badawczą Państwowej Straży Pożarnej.
Partnerzy technologiczni
Walidacja praktycznych efektów uczenia się jest prowadzona na certyfikowanych i dopuszczonych do stosowania urządzeniach i systemach przeciwpożarowych dostarczonych przez Partnera Technologicznego.
Praktyczne efekty uczenia się mogą być walidowane u Partnera Technologicznego Instytucji Certyfikującej (IC) w obecności oddelegowanego Asesora Komisji Egzaminacyjnej.
Praktyczne efekty uczenia się dla kwalifikacji „Montaż i konserwacja zabezpieczeń przeciwpożarowych – dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO)”, które mogą być walidowane u Partnera Technologicznego IC CNBOP-PIB dotyczą Zestawu 3, tj. następujących kryteriów:
- Dokonanie doboru narzędzi niezbędnych do montażu instalacji DSO;
- Dokonanie doboru elementów instalacji przeznaczonych do montażu według dostarczonej dokumentacji wykonawczej i techniczno-ruchowej instalacji DSO;
- Przeprowadzenie montażu instalacji DSO w oparciu o otrzymaną dokumentację wykonawczą i techniczno-ruchową;
- Przeprowadzenie uruchomienia zamontowanej instalacji DSO;
- Przeprowadzenie pomiarów uruchomionej instalacji DSO: impedancji, napięcia linii głośnikowych, zrozumiałości mowy, poziomu ciśnienia akustycznego;
- Przygotowanie raportu z uruchomienia instalacji DSO z uwzględnieniem wyników pomiarów elektroakustycznych;
- Przeprowadzenie instruktażu obsługi instalacji DSO;
- Przeprowadzenie przeglądu instalacji DSO;
- Przeprowadzenie wymiany uszkodzonych elementów instalacji DSO.
Lista Partnerów Technologicznych IC CNBOP-PIB i stosowanych w procesie walidacji dźwiękowych systemów ostrzegawczych
Opis stanowiska walidacyjnego
Cześć teoretyczna:
Instytucja prowadząca walidację zapewnia stanowisko komputerowe wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia testu wiedzy.
Cześć praktyczna:
- stanowisko montażowe – co najmniej dwie prostopadłe ściany z sufitem;
- zestaw narzędzi do montażu: zestaw wkrętaków, zestaw kluczy płaskich, zestaw kluczy nasadowych, wiertarkę, młotek, szczypce proste, szczypce boczne, ściągacz izolacji;
- zestaw narzędzi pomiarowych: sonometr, multimetr cyfrowy;
- zestaw elementów instalacji DSO: centralę (w tym co najmniej wzmacniacz mocy, kontroler, mikrofon alarmowy, moduł połączenia z centralą sygnalizacji pożarowej), zasilacz (z bateriami jako zasilanie rezerwowe), głośniki (sufitowe, naścienne i zwieszane – co najmniej po 1 szt.), izolatory zwarć oraz okablowanie;
- drabinę rozkładaną wielofunkcyjną (2 szt.);
- zestaw elementów montażowych: kołki montażowe, śruby mocujące;
- zestawy dokumentów umożliwiających weryfikację umiejętności odczytywania projektu technicznego oraz przeprowadzenia montażu i konserwacji instalacji DSO lub symulator VR.
Dokumentacja budowlana (projektowa) niezbędna do sprawdzenia efektów uczenia się zgodnie z kryteriami weryfikacji to:
- projekt techniczny (opis techniczny budynku, rysunki budowlane, rzuty, przekroje);
- specyfikacja istotnych warunków instalacji DSO, zawierającą m.in. takie informacje, jak: podział na strefy alarmu głosowego, strefy nieobjęte alarmem głosowym, powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, kubatura, liczba kondygnacji, wysokość, drogi ewakuacyjne, wyjścia ewakuacyjne;
- dokumentacja techniczno-ruchowa, zawierająca m.in. dokumentacje dla kilku różnych systemów DSO;
- karty katalogowe elementów instalacji DSO;
- normy i wytyczne, obowiązujące przepisy prawa, certyfikaty i świadectwa dopuszczenia dla wyrobów DSO.
Komisja egzaminacyjna
Weryfikacja efektów uczenia się jest prowadzona przez komisję walidacyjną składającą się z przynajmniej 3 osób, spośród których wybierany jest Przewodniczący komisji.
Aby zostać wpisanym na listę egzaminatorów, należy spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- posiadać uprawnienie rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych potwierdzone wpisem na listę rzeczoznawców Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej;
- być pracownikiem naukowo-dydaktycznym szkół pożarniczych lub uczelni technicznych specjalizującym się w technicznych systemach zabezpieczeń przeciwpożarowych, posiadającym minimum 5-letnie doświadczenie dydaktyczne;
- być specjalistą w dziedzinie instalacji DSO oraz posiadać certyfikat kompetencji personelu (osób) w ochronie przeciwpożarowej wydany przez jednostkę certyfikującą usługi;
- być specjalistą z minimum 3-letnim udokumentowanym doświadczeniem w audytowaniu, certyfikacji lub dopuszczaniu instalacji DSO lub urządzeń wchodzących w ich skład;
- być specjalistą z udokumentowaną praktyką zawodową i znajomością zagadnień technicznych w zakresie instalacji DSO, który ukończył studia drugiego stopnia na kierunku technicznym odpowiednim dla specjalności budowlanych instalacyjnych lub posiada tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub ukończył w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa oraz w ciągu ostatnich 5 lat wykonał co najmniej 3 projekty instalacji DSO, które zostały zbudowane.
koszty
Całkowity koszt przeprowadzenia egzaminu oraz koszt certyfikacji – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto, w tym:
- walidacja efektów uczenia się dla Zestawu 1 – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto;
- walidacja efektów uczenia się dla Zestawu 2 – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto;
- walidacja efektów uczenia się dla Zestawu 3 – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto;
- wydanie certyfikatu kwalifikacji – wg cennika IC CNBOP-PIB – zł netto.
Certyfikat kwalifikacji wydawany jest wyłącznie osobom, które zakończyły walidację z wynikiem pozytywnym.
Rejestracja i terminy walidacji
Zarejestruj się, wybierz termin walidacji