Konferencja "Bezpieczeństwo na lądzie, morzu i w powietrzu w XXI wieku"

Konferencja
27 paź 2014

10 października 2014 roku w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego Państwowym Instytucie Badawczym w Józefowie odbyła się konferencja naukowa poświęcona wybranym zagadnieniom bezpieczeństwa rozpatrywanego w aspekcie lądu, morza i powietrza. W jej trakcie przedstawiciele różnych środowisk, dyscyplin naukowych, praktycy, teoretycy oraz przedsiębiorcy podzielili się swoimi doświadczeniami, przedstawili wyniki prowadzonych badań i prac oraz dokonali próby zidentyfikowania obszarów wymagających doskonalenia, a także tych, w których zmiany są konieczne.

W obliczu zmieniającego się katalogu zagrożeń uzasadnione wydaje się podejmowanie dyskusji nad zmianą rozumienia pojęcia bezpieczeństwa zmierzającą do przeciwdziałania zagrożeniom i minimalizowania skutków ich wystąpienia. Istnieje również potrzeba prowadzenia analiz, ocen i prognoz, które w realny sposób będą wpływać na poprawę bezpieczeństwa we wszystkich obszarach działalności człowieka. Badania bezpieczeństwa dotyczą rozwiązań teoretycznych i praktycznych, jak również źródeł oraz przyczyn powstawania zagrożeń, także tych nie zawsze pozostających w bezpośrednich związkach. Konieczność prowadzenia badań w tym obszarze i edukacji społeczeństwa jest konsekwencją wyzwań i szans, jakie stawia przed człowiekiem współczesność.

CNBOP-PIB wspólnie z Regionalnym Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, Instytutem Lotnictwa oraz Akademią Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte zorganizowało konferencję, której głównym celem była dyskusja nad bezpieczeństwem w kontekście trzech umownie przyjętych obszarów działań – na lądzie, morzu i w powietrzu. W konferencji udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk naukowych oraz praktycy. Patronatu honorowego konferencji udzielił Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, a także Rektor – Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz

Organizatorzy konferencji podjęli próbę przybliżenia wskazanych zagadnień w zakresie bezpieczeństwa z nadzieją, iż zestawienie problematyki bezpieczeństwa na lądzie, morzu i w powietrzu będzie ciekawym i nowatorskim spojrzeniem na jakże aktualną tematykę. Uzasadnione jest podejmowanie systematycznych działań integrujących poszukiwania badawcze i służących wymianie wiedzy oraz doświadczeń, prezentacji wyników badań i dociekań. Doskonałą do tego okazją stała się właśnie październikowa konferencja w CNBOP-PIB.

Otwarcia konferencji dokonał nadbryg. Marek Kowalski, z-ca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz bryg. dr inż. Jacek Zboina p.o. Dyrektora CNBOP-PIB. We wstępnej części konferencji głos zabrali organizatorzy przedsięwzięcia Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, Dyrektor Instytutu Lotnictwa dr hab. inż., prof. nadzw. Witold Wiśniowski, dr hab. Bernard Wiśniewski Dyrektor Regionalnego Centrum Badań nad Bezpieczeństwem.

Pan nadbryg. Marek Kowalski we wstępie podkreślił, że podmiotem bezpieczeństwa jesteśmy my wszyscy. Dlatego tak ważne jest partnerstwo w podejmowaniu działań przez różne instytucje, które mają wpływ na bezpieczeństwo, ich współpraca ma się w konsekwencji przełożyć na skrócenie czasu reagowania oraz zmniejszenie liczby ofiar. Wymaga to stworzenia systemowego podejścia poprzedzonego analizą, przygotowaniem założeń i planów operacyjnych. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że udało się zgromadzić w jednym miejscu przedstawicieli  różnorodnych środowisk m.in.: nauki, służb, administracji, biznesu i innych organizacji. Ważne i cenne dla wyniku tej konferencji było to, iż uczestnicy, autorzy publikacji i referatów, członkowie, komitetu naukowo-programowego konferencji reprezentowali nie tylko różne środowiska, ale również różne dziedziny nauki: zarówno techniczne, jak i humanistyczne oraz społeczne, różne służby: marynarkę wojenną, policję, PSP, OSP, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz bezpieczeństwa, a także dostawców wyrobów i usług. Owa różnorodność pozwoliła na realizację głównych celów konferencji – przedstawienie wyników badań naukowych i wymianę poglądów oraz doświadczeń z zakresu praktyki zapewnienia bezpieczeństwa zarówno na lądzie, morzu, jak i w powietrzu.

Pan kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na to, że współpraca w ramach działań połączonych będzie możliwa przy wzajemnym zrozumieniu dla działań stron współpracujących. By zachować równowagę między teorią i praktyką potrzebny jest dialog, który jest możliwy między innymi w trakcie takich interdyscyplinarnych konferencji naukowych. 

Jak powiedział prof. Witold Wiśniowski, zapewnienie bezpieczeństwa w lotnictwie jest sprawą priorytetową, dlatego też tak ważne jest zarządzanie bezpieczeństwem oraz rozwój Krajowego Programu Bezpieczeństwa.

Prof. Bernard Wiśniewski zwrócił uwagę na to, że problemy bezpieczeństwa są obecnie inne niż 20 lat temu, a na samo bezpieczeństwo nie można już patrzeć tylko przez pryzmat nauk technicznych, ale też humanistycznych i społecznych. Dlatego tym większego znaczenia nabiera fakt, iż udało się zgromadzić na tej konferencji przedstawicieli tych nauk, którzy skupiają swoje zainteresowania badawcze na tematyce bezpieczeństwa.

Konferencja naukowa „Bezpieczeństwo na morzu, lądzie, powietrzu w XXI wieku” to kolejne w tym roku ważne wydarzenie, które odbyło się w murach naszego Instytutu – podkreślił bryg. dr inż. Jacek Zboina – CNBOP-PIB realizuje zadania na rzecz bezpieczeństwa państwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności. Wśród tych zadań oprócz ważnych dla naszej formacji badań, certyfikacji i dopuszczeń wyrobów znajdują się właśnie prace naukowe i badawcze ze wspomnianego obszaru. CNBOP-PIB jako jednostka organizacyjna PSP obok SGSP stanowi naukowo-badawcze i eksperckie zaplecze dla ochrony przeciwpożarowej. Dlatego cieszy nas, że w konferencji wzięło udział tak wiele osób zarówno w charakterze prelegentów, jak i uczestników. Konferencję zaszczyciła swoją obecnością również pani Bogumiła Więckowska – starosta powiatu otwockiego.

W trakcie konferencji Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej uhonorowało dyplomami uznania za szczególny wkład w badania nad bezpieczeństwem – kmdr. dra hab. Tomasza Szubrychta, prof. Witolda Wiśniowskiego oraz prof. Andrzeja Czupryńskiego, a Regionalne Centrum Badań nad Bezpieczeństwem wyróżniło bryg. dra inż. Jacka Zboinę.

W swoich referatach i wystąpieniach prelegenci skoncentrowali się na kilku obszarach ważnych z punktu widzenia zapewniania bezpieczeństwa takich jak: identyfikacja potencjalnych zagrożeń i ich przyczyn, wsparcie działań ratowniczych przez wdrażanie nowych technologii, dostosowanie prawodawstwa, kodeksów postępowania, tworzenie planów reagowania przy uwzględnieniu współczesnych zagrożeń oraz ustanowienie odpowiednich procedur reagowania. Działaniami wspierającymi muszą być właściwa selekcja przy rekrutowaniu do określonych zawodów, szkolenia i doskonalenie zawodowe personelu oraz edukowanie społeczeństwa, a na poziomie państwa właściwa alokacja środków finansowych na potrzeby zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

 

W trakcie konferencji podkreślono szczególne znaczenie czynnika ludzkiego i jego wpływu na bezpieczeństwo. Za sprawą człowieka, jego predyspozycji można uniknąć zagrożeń, dzięki właściwej selekcji i odpowiednim szkoleniom.

Wielokrotnie zwracano także uwagę na znaczenie dialogu reprezentantów różnych środowisk naukowych i dyscyplin oraz praktyków, jak również współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa.

Ponadto organizatorzy zapowiedzieli, że to nie ostatnie takie wydarzenie i możemy spodziewać się kontynuacji tej interdyscyplinarnej dyskusji nad bezpieczeństwem.

Wszystkie referaty znalazły się w publikacji konferencyjnej pt.: Bezpieczeństwo na lądzie, morzu i w powietrzu w XXI wieku. Przygotowana i już wydana publikacja naukowa jest wynikiem współpracy CNBOP-PIB i wielu innych uczelni wyższych, instytutów badawczych i instytucji takich jak:

  • Regionalne Centrum Badań nad Bezpieczeństwem,
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte,
  • Instytut Lotnictwa,
  • Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych,
  • Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie,
  • Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy,
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej,
  • Uniwersytet Jagielloński,
  • Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum,
  • Urząd Morski w Słupsku,
  • Rejonowa Wojskowa Komisja Lotniczo-Lekarska w Warszawie,
  • Inspektorat Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów,
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • Delegatura Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej w Gdyni,
  • Narodowy Uniwersytet Lotniczy w Kijowie,
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa.