CNBOP-PIB zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej CNBOP-PIB https://www.cnbop.pl.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Część materiałów wideo nie posiada napisów dla osób głuchych i słabosłyszących – filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej. Napisy będą stopniowo dodawane do starszych materiałów. Deklarację sporządzono 2021-03-22 na podstawie samooceny przeprowadzonej przez zespół powołany Decyzją 4/DO/2021 Dyrektora CNBOP-PIB mający za zadanie przygotowanie i koordynację wdrażania w CNBOP-PIB planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Zgodnie z art. 18.1 Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej CNBOP-PIB prosimy o kontakt z koordynatorem ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej (e-mail: pflorek@cnbop.pl, tel. 22 769 32 16). Za pomocą poczty elektronicznej można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz wysyłać żądania lub – w przypadku ich niespełnienia w ciągu 7 dni od dnia złożenia – skargi dotyczące zapewnienia dostępności.

Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej / aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej / aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

  • Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. 2011 Nr 209, poz. 1243)
  • Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. 2019 poz. 848)

Przewodniczący Zespołu
Bartosz Woliński
22 769 33 69
bwolinski@cnbop.pl

Koordynator ds. dostępności architektonicznej
Krzysztof Kurdej
Główny Specjalista w Dziale Logistyki
22 769 33 33
kkurdej@cnbop.pl

Koordynator ds. dostępności cyfrowej
Adam Wieczorek
Główny Specjalista w Dziale IT
22 769 33 95
awieczorek@cnbop.pl

Koordynator ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej
Paweł Florek
Specjalista w Dziele Wsparcia i Audytów
22 769 32 16
pflorek@cnbop.pl