Wytyczne projektowania, instalowania, uruchamiania, obsługi i konserwacji systemów integrujących urządzenia przeciwpożarowe (2024)

Wytyczne projektowania, instalowania, uruchamiania, obsługi i konserwacji systemów integrujących urządzenia przeciwpożarowe (2024)

Autorzy:

Robert Śliwiński, Paweł Gancarczyk, Konrad Zaciera, Agnieszka Ponichtera, Piotr Chojnicki, Mariusz Sobecki, Krzysztof Kunecki, Piotr Matuszewski, Andrzej Pająk, Patryk Sawicki, Rafał Starczak, Mirosław Siuda, Sławomir Staniak

ISBN:

978-83-971388-1-0

DOI:

10.17381/2024.4

Liczba stron:

170

Pobierz plik:

Cena:
199 zł + koszt dostawy

Niniejsze wytyczne odnoszą się wyłącznie do systemów integrujących urządzenia przeciwpożarowe (SIUP), które przeznaczone są do monitoringu i sterowania tymi urządzeniami oraz:
– podlegają procesowi krajowej oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych na podstawie ustawy o wyrobach budowlanych oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym jako wyroby budowlane z grupy „Stałe urządzenia przeciwpożarowe” oraz
– posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB do stosowania w ochronie przeciwpożarowej.
Zakres niniejszych wytycznych obejmuje integrację z elementami automatyki obiektu, które wymagają zrealizowania określonych działań w przypadku wykrycia pożaru w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania systemu bezpieczeństwa pożarowego obiektu – zarówno w zakresie technicznym, jak i organizacyjnym. Integrowanie systemów automatyki obiektu niezwiązanej z ochroną przeciwpożarową pozostaje poza zakresem rozwiązań opisanych w niniejszych wytycznych.
Wytyczne zostały opracowane w celu ułatwienia procesów: projektowania, instalowania, uruchamiania, obsługi i konserwacji SIUP. Obecnie brakuje dokumentu w języku polskim, który w sposób kompleksowy obejmowałby wszystkie zagadnienia związane z ich wdrażaniem i eksploatacją. Publikacja kierowana jest w szczególności do: projektantów, instalatorów, konserwatorów, rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz funkcjonariuszy z pionów kontrolno-rozpoznawczych Państwowej Straży Pożarnej. Dokument może być również przydatny dla właścicieli i zarządców obiektów, w których zainstalowano SIUP oraz dla producentów elementów tych systemów. Przy opracowaniu wytycznych wykorzystano ponad dziesięcioletnie doświadczenie CNBOP-PIB w działalności certyfikacyjnej, laboratoryjnej, naukowo-badawczej w zakresie SIUP, a także doświadczenie projektowe i instalacyjne członków SITP.

Książkę można kupić TUTAJ