Działania ratownicze podczas zdarzeń, w których występują instalacje i urządzenia z wodorem (2025)

Autorzy:

st. bryg. dr hab. inż. Jacek Zboina, st. bryg. w st. sp. mgr inż. Jan Kielin, st. bryg. dr inż. Arkadiusz Kielin, mgr inż. Damian Bąk, mgr inż. Aleksander Jobda, mgr inż. Piotr Trzewik

ISBN:

978-83-971388-3-4

DOI:

10.17381/2025.1

Liczba stron:

134

Zapewne w niedalekiej przyszłości wodór stanie się paliwem powszechnie wykorzystywanym w środkach transportu, a także w logistyce i wielu innych dziedzinach. Ze stosowaniem wodoru wiążą się jednak określone zagrożenia i ryzyka. Zagrożenia te muszą być znane ratownikom, gdyż w razie zdarzeń awaryjnych tych urządzeń oni pierwsi podejmują działania mające na celu ratowanie zagrożonych osób i mienia. Kierujący działaniem ratowniczym powinien posiadać wiedzę i wyszkolenie, tak aby bezpiecznie wykonywać z zespołem czynności w sprzęcie ochrony osobistej, w tym w sprzęcie ochrony układu oddechowego, przy użyciu dostępnego wyposażenia, w każdych warunkach klimatycznych, obszarach i sytuacjach awaryjnych. Nie tylko dowódcy, ale i ratownicy muszą posiadać odpowiednie kompetencje, w tym przeszkolenie w zakresie bezpiecznego i prawidłowego korzystania ze środków ochrony indywidualnej, SOUO8 i innego sprzętu, który – w zależności od potrzeb – będą musieli obsługiwać.

Niniejsza publikacja zawiera wybrane informacje przydatne szczególnie ratownikom KSRG, przede wszystkim osobom posiadającym wykształcenie średnie techniczne oraz kwalifikacje pożarnicze wymagane dla dowódcy sekcji OSP lub wyszkolenie technika pożarnictwa.