„Zarządzanie ryzykiem – przegląd wybranych metodyk” to piąta publikacja z zakresu zarządzania kryzysowego i zarządzania ryzykiem, która powstała w ramach projektu „Zintegrowany system budowy planów zarządzania kryzysowego w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne”. Publikacja przedstawia wyniki badań zespołu Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowego Instytutu Badawczego uzyskane podczas realizacji projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt realizowany był w latach 2012-2015, zaś wykonawcą było konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie:
- Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy,
- Akademia Obrony Narodowej – Wydział Bezpieczeństwa Narodowego,
- Szkoła Główna Służby Pożarniczej,
- Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
- Asseco Poland SA.
„Publikację rekomenduję osobom, które ze względu na pełnione funkcje zajmują się bezpieczeństwem lub działają na jego rzecz. Wielu liderów i menadżerów znajdzie w tym opracowaniu zarówno praktyczne wskazówki do poszukiwań, jak i rozwiązania, które mogą zostać wykorzystane w celu usprawnienia mechanizmu bezpieczeństwa lub instytucji działającej na rzecz dobra publicznego w ramach działań dla bezpieczeństwa: ludności, środowiska lub mienia, bezpieczeństwa gminy, powiatu, województwa i kraju”. (z recenzji st. bryg. mgr. inż. Dariusza Marczyńskiego Dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności).
Monografia została nagrodzona srebrnym medalem podczas 64. Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii "BRUSSELS INNOVA 2015", nagrodą specjalną od International Intellectual Property Network Forum podczas XI Międzynarodowych Targów i Wynalazków i Technologii INST TAIPEI, a także nagrodę główną konkursu „Lider Bezpieczeństwa 2015" - diamentową statuetkę „Lidera Bezpieczeństwa".
Publikacja dostępna jest do nieodpłatnego pobrania z aplikacji Sklep Google Play na smartfony i tablety oraz w Repozytorium Centrum Otwartej Nauki (CEON).