Kandydaci na pilotów, przed przystąpieniem do szkolenia w kategorii szczególnej, zobowiązują się do rejestracji operatora i uzupełnieniu profilu pilota oraz przejścia bezpłatnego szkolenia on-line ULC i zaliczenia testu on-line na kompetencje pilota A1/A3.
Następnie kandydaci przejdą szkolenie z wiedzy teoretycznej dot. kategorii szczególnej NSTS. Ta cześć szkolenia przewidziana jest na 2 dni. W zakres wchodzą obowiązkowe zagadnienia wynikające z zakresu szkolenia teoretycznego, zgodnie z Wytycznymi NR 20 PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO z dnia 29 grudnia 2020 r., oraz dodatkowa tematyka dotycząca wykorzystania BSP w służbie na rzecz ratownictwa, bezpieczeństwa zdrowia i mienia.
Kolejnym elementem szkolenia jest szkolenie praktyczne. Zgodnie z Wytycznymi NR 20 PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO z dnia 29 grudnia 2020 r. szkolenie praktyczne trwa nie krócej niż 9 godzin zegarowych, nie wliczając w to przerw, z czego minimum 8 godzin zegarowych to czas lotu i minimum 1 godzina zegarowa to szkolenie naziemne z obsługi i funkcji systemu bezzałogowego statku powietrznego
Po zakończonym szkoleniu praktycznym prowadzący szkolenie ocenia umiejętności kursanta i wydaje dokumentację uprawniająca do przystąpienia do egzaminu z wiedzy teoretycznej.
Szkolenie zakończone zostanie egzaminem z wiedzy teoretycznej, który ma na celu uzyskanie certyfikatu pilota bezzałogowego statku powietrznego w kategorii szczególnej. Egzamin przeprowadzi niezależny Ośrodek Egzaminacyjny na terenie CNBOP-PIB (dodatkowo płatny).